Jestem w Nova Prata w…

Kategorie Historia

Jestem w Nova Prata w Brazylii, a w zasadzie to niedaleko Novej Praty, 8 km od miasteczka. To właśnie w tych okolicach w 1890 roku pojawili się jedni z pierwszych Polaków, którzy w wyniku kryzysu i wielkiej biedy w Polsce postanowi szukać swego szczęścia w Brazylii. Wykarczowali otrzymaną od Stanu Rio Grande do Sul ziemię i zajęli się rolnictwem. Moim gospodarzem jest Kariane Modelski. Jednymi z tych pierwszych przybyłych Polaków byli jej pradziadkowie.

Rozmawiamy po Polsku, cały dzień i cały wieczór odwiedzamy Polskie kaplice, cmentarze i mieszkających po drodze Polaków. Znaczna część z nich wciąż mówi trochę po Polsku. Opowiadają o ciężkiej pracy na roli i mglistych wspomnieniach ojczyzny, jakie znają od swoich przodków.

Najlepsze jednak jest w domu Kariane, która pasjonuje się polskim rękodziełem. Od 28 lat szydełkuje i robi pisanki, które zna w stanie Rio Grande do Sul większość Polonii. Nauczyła się tego od babci.

Zobaczcie film. Niedługo wysyłam paczkę do mojej dziewczyny, więc jak ktoś chce kupić pisankę to Kariane będzie szczęśliwa, jak się pewnie domyślacie, nie zarabia na tym wiele. Oczywiście nie biorę dla siebie nawet złotówki, 1 pisanka kosztuje 35 zł – mój Paypal mat.jakubowski@wp.pl – uzbrojcie się w cierpliwość bo te pisanki wyśle do Was dopiero jak wrócę do Polski, czyli ja kilka miesięcy.

#podrozemateoaka #podroze #gruparatowaniapoziomu #brazylia #historia

Zrobiłem listę na mirkolisty: Podróże Śladami Polaków (kontynuacja #podrozemateoaka) – na listę możesz się dopisać klikając na jej nazwę.

https://mirkolisty.pvu.pl/list/101xzbXKr1a3QQkZ